Czy zdarzyło ci się, że przymierzając białą bluzkę zauważyłaś, że twoje zęby nie mają równie śnieżnobiałego odcienia – pewnie zastanawiałaś się, czy opinie o paskach wybielających są prawdziwe i warto ich wypróbować?

Problem przebarwień jest istotny, ponieważ obniża samoocenę i pewność siebie oraz zmniejsza komfort życia, utrudniając chociażby podjęcie nowej pracy, gdy zrazimy potencjalnego pracodawcę wyglądem naszego uzębienia. Rozwiązanie problemu przebarwień brzydkiego odcienia zębów wcale nie jest trudne. Nieocenioną pomocą będą odpowiednio dobrane preparaty wybielające do zębów.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem produktów wybielających do zębów. Podpowiemy, po jakie specyfiki warto sięgnąć oraz czym się kierować wybierając dany preparat. Zaprezentujemy również kilka topowych produktów, którymi warto się zainteresować, jeśli planujecie wybielanie zębów i pozbycie się przebarwień.

Przyczyny i metody walki z przebarwieniami

Według portalu Medonet przebarwienia zębów są bardzo nieestetycznym problemem, dotykającym wielu Polaków. Dotyczą różnych zębów, niezależnie od tego czy miazga jest żywa czy martwa. Można wymienić wiele powodów powstawania przebarwień na zębach. Złogi cząsteczek barwnikowych odkładają się zarówno na zewnętrznej części szkliwa, a na skutek przyjmowania niektórych leków lub określonych schorzeń, mogą również zabarwiać ząb od środka.

Przyczyny i rodzaje przebarwień

Wyróżniamy następujące rodzaje przebarwień:

 • przebarwienia spowodowane paleniem papierosów, mające wygląd brunatnego osadu przy szyjce zęba,
 • przebarwienia towarzyszące piciu kawy, ciemnej herbaty, czerwonego wina i napojów typu coca-cola – substancje zawarte w tych napojach osadzają się na szkliwie,
 • przebarwienia po stosowaniu preparatów z żelazem – zazwyczaj dotyczy to leków przyjmowanych doustnie,
 • przebarwienia po innych lekach – mają postać żółtych, brązowych i czarnych plamek,
 • przebarwienia po leczeniu stomatologicznym – zazwyczaj po lapisowaniu zębów mlecznych azotanem srebra,
 • przebarwienia związane z procesem chorobowym, w całej palecie barw od różowego, przez niebieski, brązowy a nawet zielonkawy odcień zębów,
 • przebarwienia na skutek urazów,
 • przebarwienia powoduje również próchnica, zabarwiając ząb od środka na ciemny kolor,
 • brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej także sprzyja powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Jak widać, lista przyczyn przebarwień za zębach jest bardzo obszerna, można wymienić różne źródła ich powstawania, a każdy z nas na pewno miał do czynienia z tym nieestetycznym problemem. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem wybielania, konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów zajętych próchnicą bądź posiadających inne anomalie. Przeciwwskazaniem do wybielania zębów jest także noszenie aparatu ortodontycznego, nadwrażliwość zębów, choroba dziąseł i jamy ustnej. Powinniśmy mieć na uwadze, że nieodpowiednio dobrane, niskiej jakości środki wybielające przyniosą nam więcej szkód niż pożytku, dlatego trzeba dokładnie rozważyć wady i zalety danego preparatu przed rozpoczęciem procesu wybielania zębów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się wybielania zębów. Jak podaje portal Polki.pl zapewniają, że prawidłowo przeprowadzony proces wybielania zębów jest w pełni bezpieczny i pozwala się cieszyć pięknym uśmiechem. Lekarze przypominają, by nie stosować domowych metod w stylu wybielania sodą czy kwaskiem cytrynowym, gdyż mogą one prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa. Jedyne aprobowane przez stomatologów produkty to specjalistyczne preparaty do wybielania zębów.

Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które pomogą nam pozbyć się przebarwień na zębach. Najłatwiej usunąć przebarwienia spowodowane osadzaniem się barwnika na zewnątrz zębów – czyli po spożyciu kawy czy paleniu papierosów.

Metody usuwania przebarwień

Pasty, płyny, proszki

Najprostszym i najtańszym sposobem są metody dostępne do wykonania w domowym zaciszu. Możemy wymienić tu użycie pasty wybielającej, chociażby Blanx White Shock czy popularnej Colgate Max White One, którą stosujemy jako zwykłą pastę przy codziennym myciu zębów. Pasta wybielająca zawierająca odpowiednio dobrane składniki chemiczne oraz drobinki ścierne, pozwala na łatwe usuwanie przebarwień, jednak bez spektakularnych efektów.

Na sklepowej półce znajdziemy także szeroki wybór płynów wybielających, takich jak chociażby znany wszystkim Listerine AdvancedWhite, uzupełniających działanie pasty, oraz proszki wybielające do sporadycznego użytku, jak na przykład Eucryl. Są to produkty, które spowodują lekkie usunięcie przebarwień, jednak ze względu na dość słabe działanie nie należy spodziewać się większych efektów.

Zabieg stomatologiczny

Jeżeli chcemy uzyskać szybszy i najbardziej spektakularny efekt, zalecamy wizytę u stomatologa, gdzie wykonamy skaling i piaskowanie zębów. Stomatolog usunie nagromadzony kamień nazębny, w którym kumulują się barwiące cząsteczki, a następnie za pomocą specjalnych ziarenek piasku pod ciśnieniem zniweluje resztki osadu. Można również wykonać profesjonalne wybielanie na fotelu dentystycznym, za pomocą żelu wybielającego, aktywowanego przez światło specjalnej lampy, lub poprzez nakładki na zęby, stosowane przez kilkanaście dni. Metody te dostępne u stomatologa są skuteczne, jednak dość drogie i wiążące się z koniecznością wizyty w gabinecie, która dodatkowo zniechęca sporą grupę ludzi.

Gdy doszło już do martwicy zęba, można zdecydować się na przykrycie przebarwień za pomocą koron, licówek czy innych materiałów kompozytowych, jest to jednak najdroższa z dostępnych opcji niwelacji przebarwień na zębach.

Paski wybielające

Dobrą alternatywą dla past i płynów, a także kosztownych wizyt u stomatologa, są paski do wybielania zębów. Jest to metoda, która charakteryzuje się dużą skutecznością, łatwością wykonania i zarazem stosunkowo niewielką ceną. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się głównie na tym sposobie usuwania przebarwień.

Przed pierwszym użyciem pasków wybielających wskazana jest wizyta konsultacyjna u dentysty oraz usunięcie kamienia nazębnego. Dla osób ubezpieczonych na NFZ, raz do roku przysługuje bezpłatne wykonanie tej usługi. Dzięki usunięciu kamienia, substancja czynna zawarta w paskach wybielających zostanie dokładnie rozprowadzona na powierzchni wszystkich zębów, a stomatolog oceni, czy nasze zęby kwalifikują się do bezpiecznego użycia pasków wybielających.

Wybielanie zębów paskami daje efekt już po kilku dniach, jednak zalecane jest ich stosowanie przynajmniej przez dwa tygodnie. Po pełnej kuracji nasze szkliwo może być jaśniejsze nawet o kilka odcieni. Aby podtrzymać efekty stosowania pasków wybielających, dentyści radzą usunąć z jadłospisu silnie barwiące składniki, takie jak kawa, herbata, wino, coca-cola oraz ograniczyć palenie papierosów. Jeśli jednak nie możemy się powstrzymać przed filiżanką kawy czy szybkim papierosem, ponowne zastosowanie pasków wybielających pomoże znów usunąć trapiące nas przebarwienia.

Jakie są rodzaje pasków wybielających?

Kiedy już wiemy, na czym polega ten sposób usuwania plam z zębów, musimy się zastanowić, które paski do wybielania będą dobre? Paski wybielające dzielimy na dwa rodzaje, zależnie od użytej w nich substancji czynnej: będzie to albo nadtlenek wodoru, albo nadtlenek mocznika.

Paski z nadtlenkiem wodoru zawierają tą samą substancję, jakiej używają dentyści w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Stosując ten rodzaj pasków, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie sposobu aplikacji pasków i czasu ich stosowania na zębach, gdyż niezastosowanie się do reguł może skutkować uszkodzeniem szkliwa.

Paski z nadtlenkiem mocznika również zawierają pewną ilość nadtlenku wodoru. Według badań, nadtlenek mocznika powoduje lepszy efekt, jednak wiąże się z dłuższym czasem użytkowania.

Jak poprawnie używać pasków wybielających?

Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję załączoną przez producenta. Zazwyczaj paski nakłada się raz lub dwa razy dziennie, na czas od 20 do 60 minut. Są też dostępne ekspresowe paski 5-minutowe. Paski powinno się nakładać powoli i precyzyjnie – tylko ich dokładne naklejenie gwarantuje najlepszy efekt. Poniżej znajdziecie film pokazujący, jak poprawnie używać pasków wybielających.

https://www.youtube.com/watch?v=zX9PswgqNEY .

Efekt po użyciu pasków wybielających utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, zależnie od indywidualnych predyspozycji użytkownika.

Które paski wybielające wybrać?

Wśród najlepszych pasków wybielających możemy znaleźć kilka głównych marek. Na wyróżnienie z pewnością zasługują Paski wybielające Crest 3D Whitestrips Supreme Flexfit. Zostały one wybrane przez wiele osób jako najlepsze paski wybielające oferowane na rynku, dlatego warto zainteresować się nimi i wypróbować je na własnych zębach.

W Internecie są dostępne setki pozytywnych opinii na temat pasków wybielających Crest, gdzie użytkownicy chwalą się zdjęciami obrazującymi spektakularne usunięcie przebarwień z ich zębów. Skuteczność tych pasków jest porównywana do efektów profesjonalnych zabiegów, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Tutaj możemy obejrzeć efekty stosowania pasków Crest https://www.youtube.com/watch?v=5SECca9ECN4 .

Pełna kuracja trwa 20 dni. Dedykowane opakowanie zawiera 40 sztuki pasków, połowę dłuższych do nałożenia na górne zęby, połowę krótszych na dolne. Są również dostępne opakowania zawierające mniejszą ilość pasków, stosownie do potrzeb użytkownika. Paski Crest zakłada się raz dziennie na jedyne 30 minut, pora nie ma tu znaczenia, więc nie jesteśmy ograniczeni tym, że rano spieszymy się do pracy i z trudem znajdujemy czas na użycie pasków – tutaj sami decydujemy, który moment dnia jest dla nas najwygodniejszy. Po użyciu wystarczy wypłukać jamę ustną wodą. Nie należy myć zębów przed ani po aplikacji pasków. Efekty są widoczne już po pierwszym użyciu.

Paski wybielające Crest charakteryzują się najmocniejszym działaniem na rynku oraz bezpieczeństwem stosowania. Nowoczesna technologia FlexFit ułatwia dopasowanie pasków do kształtu zębów, zapewniając równomierne wybielanie, a zastosowanie technologii Advanced Seal zwiększa komfort noszenia, niwelując problem przesuwania się pasków. Oddzielne pakowanie pasków zapewnia odpowiedni komfort i higienę użycia. Dla utrzymania efektów warto stosować inne produkty z linii Crest, takie jak płyny do płukania jamy ustnej i pasty wybielające. W atrakcyjnych cenach możemy nabyć całe gotowe zestawy, składające się z pasków, past i płynów wybielający, pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy w porównaniu z zakupem pojedynczych produktów.

Dobre opinie uzyskały także paski wybielające White Wash. Kuracja trwa 14 dni, a producent deklaruje rozjaśnienie zębów aż o 8 odcieni. Paski te warto wybrać ze względu na brak zawartości nadtlenku wodoru, który nierzadko prowadzi do nadwrażliwości i uszkodzeń dziąseł i zębów.

Godne uwagi są również paski wybielające Bright 3D White Supreme. Paski te będą dobrym wyborem ze względu na długi, 21 dniowy czas kuracji, gwarantujący długotrwały efekt wybielenia aż do 6 odcieni. Załączona skala wybielająca pozwoli ocenić nasze postępy, a atrakcyjna cena powoduje, że są one dostępne dla wszystkich użytkowników.

Badania naukowe wyraźnie wskazują, że wybielanie zębów za pomocą pasków jest praktycznie tak samo skuteczne, jak zabieg wykonany u stomatologa. Te dwie metody wybielania różnią się jedynie ceną i czasem przeznaczonym na kurację.

Wybielanie zębów nie musi być trudne.

Po przeczytaniu artykułu z pewnością przekonałyście się, że wybielenie zębów i uzyskanie śnieżnobiałego koloru nie musi być trudne, kosztowne ani czasochłonne. Warto sięgnąć po pasty, płyny i proszki wybielające, natomiast my polecamy najskuteczniejsze paski wybielające, takie jak Crest 3D Whitestrips, White Wash czy Bright 3D White Supreme.

Jeżeli macie jakieś pytania bądź doświadczenia z proponowanymi produktami, zachęcamy do podzielenia się nimi i komentowania.

Już dziś zadbaj o swój nowy, piękniejszy uśmiech:

 • Używając codziennie wybielających past i płynów.
 • Odwiedzając swojego stomatologa.
 • Stosując najskuteczniejsze na rynku paski wybielające.